Istotą projektu Blackout jest sztuka, która integruje, jest odważna i zaangażowana społecznie. Sztuka, która jest konceptem, formą wyrażania myśli. To mądra myśl kreuje rozwiązania, zmuszając do dyskusji w poszanowaniu innych punktów widzenia. Projekt Blackout zintegrował wokół siebie wielu ludzi, artystów – którym zadano trudny temat i pomimo pewnego rygoru (narzucony rozmiar prac, kolorystyka) udało się nam stworzyć silny wspólny głos. Możemy nazwać go manifestem. Ten głos okazał się ważny i sprawczy. Wystawa w Katowicach pomogła uratować działalność galerii. Odsłona Ukraińska była wielkim aktem odwagi i wsparcia oraz jasno wyrażonym protestem przeciwko bezmyślnej sile niszczenia. Jak odebrana została włoska edycja, która w naszym kuratorskim zamierzeniu miała być pretekstem do dyskusji o istocie humanizmu? Dowiecie się Państwo już wkrótce. Czekamy na obszerną publikację monograficzną, która powinna być dostępna już w grudniu. Podzielimy się również filmami oraz fotorelacją. Podsumowanie wystawy znajdziecie w dziale Journal. Przeglądając materiały prosimy skoncentrować się na na istocie problemu, który poruszamy, porzucając troskę o własne EGO. Ten projekt nie został stworzony dla poklasku, lepszego wizerunku, czy dla interesów. To projekt eksperymentalny, którego wartością jest dialog a siłą – wspólnota.
Projekt Biorytmy – intrygujący eksperyment myślowy i starannie zaplanowana realizacja. Opiera się na mechanizmach ludzkiej percepcji. Wizualnie atrakcyjna ekspozycja w swej sferze intelektualnej zmusza do stawiania trudnych pytań na temat tego, w jaką stronę zmierzamy w nieuchronnej transformacji, gdzie technologia stała się nieodzowną towarzyszką życia, a „biologiczne” oznaczać może „ograniczające”. Umiejscowiona w samym centrum spektakularnej przyrody, pozwala na jej bezpośrednie zmysłowe odczuwanie. Jednocześnie, poprzez przyjęcie innej perspektywy pozwala przedefiniować myślenie o naturze, jako o czymś co można „przekroczyć”, co może być zobiektywizowane, zoptymalizowane i uprzedmiotowione.
Biorytmy – odważny projekt na granicy aktywizacji społecznej i krytyki kultury, który wykorzystując język metafory, formuję wypowiedź będącą zbiorem plastycznych esejów o samoświadomości i istocie ludzkiej egzystencji, otwierając debatę na temat przyszłości tejże egzystencji w kontekście klimatycznych zmian oraz nadejścia ery transhumanizmu.
Zobacz fotorelacje z wystawy oraz materiały z oprowadzania kuratorskiego.
Przedstawiciele kultury oraz artyści działający w sektorach: architektury, designu i projektowania mody, przekładów literackich, muzyki, sztuk scenicznych i wizualnych. Składajcie wnioski o wsparcie finansowe na MOBILNOŚĆ MIĘDZYNARODOWĄ.
Wraz z Kreatywną Europą i partnerem międzynarodowym realizowane są projekty mobilności. Program pokrywa koszty podróży takie jak transport, czy zakwaterowanie.
Dysponujemy miejscem dla artysty lub grupy twórczej od dwóch do sześciu osób. Prowadzimy przez środowisko pracy i wdrażamy projekt wspólnie odkrywając bogate dziedzictwo kulturowe Europy oraz inspirując kreatywność twórczą. Współpracujemy z artystami z innych krajów, rozwijając międzynarodowe relacje. Zapraszamy do kolejnej edycji i służymy wsparciem. Nasze domy artystyczne we Włoszech czekają : Casa Antica – Premana Lago di Como, Valvarrone oraz współpracująca z naszą Fundacją – Rezydencja Artystyczna RUC – Cividate Camuno, ValCamonica.
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do listy mailingowej, aby otrzymywać informacje o nowych wpisach, zaproszenia na wydarzenia oraz materiały takie jak: artykuły, felietony, czy recenzje z wystaw odbywających się we Włoszech. Jesteśmy Twoim korespondentem. Ponadto, otrzymując nasz Artistic Newsletter, będziesz mieć wiedzę na temat projektów jakie realizujemy w Domach Sztuki. Podzielimy się też doświadczeniem, które pomoże sfinansować Twoje artystyczne pomysły. Czekamy na Ciebie.