Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Journal

Wystawa Andrzeja Borowskiego we Włoszech na półmetku – czas na relację z refleksją

Freski Romanino, syndrom Stendhala, lewitujące symbole i mentalne pejzaże pełne kolorów ziemi, popiołu i krwi. Świetlisty róż i chłód starych kamieni – pamięć, czas i mistycyzm. Czym jest progowość w muzeum i dlaczego rytuał kocha sztukę. Piszemy o motywach powstania wystawy “Barlumi” Andrzeja Borowskiego w lombardzkim Breno.

Malowanie przestrzeni – czyli słów kilka o sztuce Yariego Miele

Utożsamia się ze sztuką nowych mediów. Jego realizacje potrafią zaangażować publiczność. Używa światła jako nośnika przekazu wizualnego, emocjonalnego ale też formę komunikacji. W lutym w przestrzeniach Museo Spazio Publico w Bolonii, przy udziale kuratora Marcello Tedesco, odbyła się wystawa “Inconoscibile” Yariego Miele.

Andrzej Borowski i Romanino. Jak przestrzeń historii staje się przestrzenią dzieła sztuki

Val Camonica – region, wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. To tu pamięć sięga do swych początków, a historia pozostawia trwałe ślady. Prastare ryty naskalne, świątynia Minerwy, amfiteatr rzymski, niezliczone średniowieczne kościoły, sanktuaria i spektakularna przyroda. Artystyczne siedlisko, do którego przybywają twórcy z całego świata.

Podsumowujemy rok 2022 – czyli opowieść o tym, że warto być upartym

Przełomowy pod każdym względem, pełen zmian i niespodziewanych zwrotów akcji. Wypełniony łzami smutku i radości. Dziwny. Zaskakujący, obfitujący w wydarzenia niezwykłe, wyczerpujący i absolutnie nieprzewidywalny – taki był rok 2022. Opowiemy o nim, bo przeżyliśmy go niczym rytuał, otwierający drzwi do nowej rzeczywistości.

Po śladach pasjonatów – czyli artystyczna podróż przez Kraków, Wrocław i Drezno

Powiadają, że miarą prawdy jest działanie. Budować wartościowe relacje, to znaczy podtrzymywać więzi. Podróżujemy zatem, aby spotykać się z ludźmi osobiście. W Krakowie demontowaliśmy wystawę i odwiedziliśmy studio Radima Korosa. Zajrzeliśmy również do Ufo Art Gallery. A co robiliśmy we Wrocławiu i Dreźnie?

Barbarzyńcy w ogrodzie – czyli sympozjum malarskie w Toskanii. Tradycja, nostalgia i wino

Pełna nietypowego światła, falująca niezliczoną ilością horyzontów, kapryśna i dumna Toskania – raj pejzażystów. Co robią tu polscy artyści, tacy o ugruntowanych pozycjach jak Leszek Żegalski, Andrzej Borowski, czy Tomasz Klimczyk? Co zabiorą ze sobą z podroży twórcy obecni na nietypowym sympozjum sztuki? Zapraszamy na krótką relację z pierwszej edycji polskiej Accademii d’arte.

Eckehard Fuks i Paola Alborghetti na Zamku Królewskim w Niepołomicach

Do 30 września 2022r na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbywa się osobliwa wystawa prac, które przybyły do Polski z Włoch i Niemiec. Oprowadzanie kuratorskie przygotowaliśmy w wersji mobilnej – wystarczy pobrać kod na swój smartfon. Słowo i obraz czekają na Was, choć w przypadku dzieł takiej rangi, słowo jest zaledwie tłem.

Casa Antica degli Artisti – Miejsce gdzie oddychasz historią i alpejskim powietrzem

Z ruiny zapomnianego, opustoszałego domu przy Via Trento e Triste, dzięki pasji i determinacji powstało miejsce, w którym spotkacie się z prawdą. Casa Antica – rustykalna średniowieczna perła w antycznym mieście na zboczach Alp – ugości tych, którzy kochają naturę i piękno. Ciepły, przyjazny dom, w którym naprawiono to, co zniszczył czas, w którym celebruje się kult wody, zdrowego pokarmu i spokojnego snu.

Z wizytą w Mediolanie – studio Katji Noppes

Artyści nie potrafią przewidzieć przyszłości ale dają jej przedsmak. Wielu ze współczesnych twórców ściśle współpracuje ze środowiskiem naukowym, używając technologii tak, jak kiedyś pędzla i farb. O interdyscyplinarnym projekcie Katji Noppes przeczytamy w magazynie FORMAT

Relacja z inauguracji wystawy “Cliché”

W Muzeum Camuno odbyła się uroczysta inauguracja wystawy wraz z promocją katalogu. W słowie wstępnym publikacji, Radna ds. Kultury Annita De Zio, składa osobiste podziękowania za udział w projekcie badawczym i twórczym oraz wyraża nadzieję, że nasze artystyczne relacje mogą być kontynuowane w przyszłości, jako pomosty kulturowe i społeczne pomiędzy narodami.