Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Włoscy przyjeciele  Rezydencja RUC Giulii Mazzolani 

„RUC is an international artist residency, welcoming artists, musicians and writers from all over the world”.

Zapewniam, że można tu spotkać mądrych i odważnych ludzi z całego świata i zaprzyjaźnić się z nimi, a to bezcenne doświadczenie i wspaniała inspiracja. Wolność twórcza, dyskusje o sztuce i niesamowita atmosfera. To wszystko w cudownym miejscu otoczonym górami, prawdziwie śródziemnomorską roślinnością, jeziorem Iseo, historią oraz bogatą kulturą sztuki antycznej.
W tej chwili gośćmi rezydencji są Paola Alborghetti i Eckehard Fuchs, którzy prowadzą tu warsztaty z malarstwa i rysunku. Można ich też podejrzeć podczas procesu twórczego. Rezydencję odwiedzają i przy stole z nami siedzą – Katja Noppes i Massimo Kaufmann, natomiast „wisienką na torcie” jest fakt, że prowadzi ją Giulia Mazzolani, na co dzień kurator i asystent dyrektora Muzeum Peggy Guggenheim w Wenecji. Czy odpowiednio zachęciłam, aby poznać to miejsce? Ach! Zapomniałam jeszcze wspomnieć o dobrym jedzeniu i wspaniałym winie.

O unikalnej historii tutejszego wina słów kilka.

Szczególne warunki klimatyczne uchroniły winnice przed filokserą, zatem dziś  ma ponad sto lat. Tutejszy szczep jest jednym z rzadkich odmian w Europie.
W produkcji wina wykorzystuje się głębię kilku pobliskich jezior alpejskich, gdzie zatapia się beczki, wykorzystując działanie ciśnienia, aby stworzyć wino o po prostu niesamowitym smaku.

Ze względu na wyjątkowość prehistorycznych rytów skalnych, region Valcamonica był pierwszym włoskim miejscem, które w 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po południowej stronie dolina wpada do pięknego jeziora Iseo, gdzie zapierająca dech w piersiach wyspa rybacka Montisola została wybrana w 2016 roku przez Christo na jego instalację The Floating Piers. Po stronie północnej dolinę wieńczy największy lodowiec włoskich Alp, znajdujący się w Parku Narodowym Adamello. RUC umiejscowione jest bardzo blisko unikatowych rzymskich stanowisk archeologicznych, a najbliższe wioski mają w swych zasobach starożytny rzymski teatr na świeżym powietrzu i ruiny świątyni poświęconej bogini Minerwie. Podczas II wojny światowej góry te były świadkami jednych z najbardziej kluczowych bitew włoskiego ruchu oporu przeciwko faszyzmowi. Historia RUC jest nierozerwalnie spleciona z tymi wydarzeniami. Kochamy historię, dbamy o pamięć. Dlatego musimy wspomnieć, że babcia Giulii walczyła w ruchu oporu o wolność i wartość życia. Gulia odziedziczyła po niej nie tylko rezydencję ale równnież odwagę i hart ducha. Ciężko pracuje, aby to miejsce zachowało swoją świetność i stanowiło wspaniałą inspirację dla twórczych działań, które budują kulturę.

Sztuka, archeologia, historia i rzemiosło. Przyroda i jej odkrywanie oraz dialog międzynarodowy. Oto co znajdziemy u naszych przyjaciół w Rural Residency for Contemporary Art. Łączmy więc siły, uczmy się od siebie, dzielmy pomysłami – razem możemy więcej!

Rodzina Giuli Mazzolani negowała faszyzm. Podczas II wojny światowej uciekła z Bolonii w Alpy, chroniąc się przed represjami w  RUC. W 1943 roku wojna dotarła jednak i do tego odległego miejsca. Babcia Giuli –  Bruna, w wieku dwudziestu lat, brała czynny udział w wojnie działając w tajnej armii partyzanckiej przeciwko reżimowi. W tej samej grupie był Pietro, który właśnie uciekł z obozu jenieckiego w Niemczech, aby powrócić do swoich rodzinnych gór i dołączyć do ruchu oporu. Dziś każdy, kto odwiedza RUC, może poczuć duchowe dziedzictwo, niezwykłą aurę tego miejsca, która mieszka tu na stałe. Wolność, równość i przyjaźń.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap