Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Włoscy przyjaciele – Emilio Visconti

Dawno, dawno temu, bodajże w wieku XI niejaki rycerz Otton, za swe zasługi został wicehrabią Mediolanu. W języku włoskim „visconte” oznacza wicehrabię. Tak właśnie narodziło się jedno z ważniejszych nazwisk w Italii – Visconti, dając początek wielkiemu rodowi arystokracji włoskiej. Dziś machina popkultury sprawiła, że Visconti kojarzy się raczej z marką wiecznego pióra albo znaczkiem Alfy Romeo. Choć w herbie tego rodu zobaczymy węża pożerającego dziecko, niech nas nie zwiedzie „okrutność” tegoż przedstawienia. To potomkowie starych książąt subwencjonowali La Scalę i współtworzyli tak zwaną wysoką kulturę. Tak, tak! „Śmierć w Wenecji”  jest dziełem Luchino Viscontiego. Tej rodzinie zawsze było blisko do sztuki. Czytali D’Annunzia, Baudelaire’a albo Dostojewskiego. Znali prace Byrona i Flauberta i słuchali muzyki Wagnera. I choć dziś wciąż fascynuje ich mroczna romantyczność oraz klasyczna filozofia niemiecka, wierzcie mi, że cieszą się jak dzieci, gdy w ich ogrodzie zaczerwieni się pierwszy pomidor.

Gościmy u wielkiego Emilio Visconti. Tak tutaj o nim powiadają La grande Emilio – Guida (z włoskiego przewodnik). Wizjoner i artysta, rzeźbiarz i fotograf, uznany na świecie architekt. Znawca historii i kolekcjoner sztuki. Zapalony badacz, smakosz i erudyta. Majsterkowicz i ogrodnik. To właśnie Emilio na początku lat dziewięćdziesiątych stworzył ideę wystaw miejskich, kreując przestrzeń dla ukazania prac lokalnych artystów i rzemieślników. Mieszkamy w jego domu w mieście Bienno na północy Italii, zwiedzamy okolicę, rozmawiamy o tym co kształtuje nasze życia, o sztuce, rodzinie, historii. Piękna żona Emilia jest nieocenioną nauczycielką akcentu i wymowy włoskiej. Spędzamy ten czas intensywnie. Powstaje między nami wspaniała więź i rodzą się ambitne pomysły dla dalszych, wspólnych działań.

Zerknijcie na piękny świat oczyma naszych gospodarzy.

Tradycje i folklor – „ImmaginArti” w Pescarzo di Capo di Ponte narodziła się w 2000 roku, dzięki pomysłowi Emilio Visconti, założyciela Scuola Bottega di Bienno. Celem tegoż przedsięwzięcia było zgromadzenie w charakterystycznej późnośredniowiecznej wiosce, grupy rzemieślników, po to aby uchronić przed zapomnieniem unikatowe kulturę i tradycję. Mieszkańcy miasteczka proszeni byli o udostępnienie parterów swoich domów, wewnętrznych dziedzińców, „fondaci” i piwnic, które na kilka letnich wieczorów zamieniały się w tradycyjne sklepy z rękodziełem i były otwarte dla zwiedzających. Ci, w tym czasie mogli zwiedzić historyczne centrum i podziwiać wyeksponowane  wytwory oraz pracę mistrzów. „ImmaginArti” to wydarzenie, które od lat gromadzi w jednym miejscu i czasie ponad siedemdziesięciu mistrzów rzemiosła z regionu Vallecamonica i z centralnych oraz północnych Włoch. Mistrzowie, przez dziewięć dni wystawiają swoje prace w historycznym centrum miasta. Dzięki tradycyjnej gościnności mieszkańców, podwórka i piwnice zamieniają się w warsztaty i sklepy, które stają się wystawami otwartymi. Ulice, oświetlone ogniem tysiąca świec, każdego wieczoru wypełniają się gośćmi, muzykami i akrobatami podczas wielkiej radosnej imprezy, która trwa do późnych godzin nocnych. Mistrzowie Rzemiosła prezentują wyłącznie produkty będące owocem ich własnej kreatywności i wyobraźni. Począwszy od tradycyjnych, poprzez eksperymenty polimerowe, aż po wyszukane zastosowania artystyczne. Oprócz mistrzów pochodzących z Vallecamonica i innych obszarów środkowo-północnych Włoch, jest tu wielu rzemieślników i hobbystów z lokalnej społeczności, którzy należą do Stowarzyszenia „Arti Camunorum”.

Podczas „ImmaginArti” spotkamy przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, dzieła wykute w kamieniu, zobaczymy tradycyjne tkactwo, obróbkę złota i srebra, miedzi i metali ale również ceramikę, haft, krawiectwo oraz fotografię, fresk i akwarelę. Na trasie wystawy znajdują się ekspozycje stowarzyszeń non-profit oraz degustacje, wraz ze sprzedażą typowych produktów lokalnych.

Wilga Badowska w kolekcji włoskiej arystokracji z pracą pod tytułem „La lotta tra un serpente e un leone”

 

5 lipiec 2021

Visino – Bienno

34 łóżko

przebyty dystans 124km

Share via
Copy link
Powered by Social Snap