Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Eyenga Bokamba jest artystką wizualną i dydaktykiem. Pełniła funkcję dyrektora wykonawczego Intermedia Arts – organizacji artystycznej opartej na społeczności, będącej katalizatorem dla porozumienia między ludźmi poprzez sztukę. Była głównym specjalistą do spraw rozwoju i pozyskiwania funduszy, zarządzała finansami, nadzorowała stabilność i rozwój programów partnerskich, a także kierowała organizacją, skupiając się na równości społecznej i integracji. Przed podjęciem pracy w Intermedia Arts, ta wszechstronna i otwarta na świat kobieta, pełniła również  funkcję polityczną, pracując u burmistrza Chrisa Colemana, jako dyrektor wykonawczy Sprockets w Saint Paul.

Eyenga jest laureatką stypendium Bush Leadership Fellowship. Jako artystkę wizualną, najbardziej pociąga ją abstrakcja. W ten sposób wyraża złożoność postrzegania rzeczywistości. Sztuką zajmuje się od zawsze, ale bardzo ważne są dla niej kwestie społeczne. Ma doświadczenia kierowania programami młodzieżowymi w Pillsbury House – agencji zintegrowanej ze sztuką. Eyenga była odpowiedzialna za program, który wspierał emocjonalny i poznawczy rozwój młodzieży. Jest dyplomowanym nauczycielem sztuki, przez ponad trzynaście lat uczyła w Hopkins School District. Pracowała dla Fundacji Points of Light w Waszyngtonie oraz w Krajowej Radzie Przywództwa Młodzieży w Minnesocie. W tym czasie była współautorką ustawy National and Community Service Trust Act z 1993 r. Na podstawie przepisów tej ustawy powstał program AmeriCorps. Certyfikat nauczycielski uzyskała na Uniwersytecie Minnesoty, natomiast tytuł magistra na Uniwersytecie Harvarda.

Być może Eyenga zostanie naszą sąsiadką?

To się będzie nazywało międzynarodową integracją. Jesteśmy tacy różni – łączy nas wspólna pasja, jaką jest sztuka.Ach! Zupełnie mi umknęło. Eyenga w roku 2019 brała udział w wystawie Europejskiego Centrum Kultury (ECK) na Biennale w Wenecji. Była też jednym z dziesięciu artystów wybranych do udziału w pierwszym w historii pokazie sztuk pięknych, koncentrującym się wyłącznie na artystach afroamerykańskich. Pokaz Minnesota Black Fine Arts Show był organizowany przez Obsidian Arts. Wystawa podróżowała z Austin do Mankato, St. Cloud, Minneapolis, a następnie do Duluth. Rok 2018 był dla artystki przełomowy, wówczas miała swoją indywidualną wystawę we Włoszech oraz w Nowym Jorku, w Galerii NAWA.

Eyanga wierzy, że wszelkie procesy artystyczne są zaproszeniem do rozwijania nowych sposobów odnoszenia się do otaczającej nas rzeczywistości. Tworzy przestrzenie do kontemplacji, wciągające malarskie światy, które funkcjonują na wielu poziomach, by móc odnosić się do  politycznego krajobrazu, kulturowych mitów i intelektualnych rozterek.  Jej malarstwo głęboko związane jest z literaturą oraz sztuką performance. Eyenga wciąż ufa, że świat potrzebuje piękna i integracji.

„Moim pragnieniem jest tworzenie prac, które obracają się wokół osi porozumienia i rozwijają naszą zbiorową świadomość na temat tego, co to znaczy być żywym, kwitnącym i empatycznym w dzisiejszym świecie.”

Ruc ekipa
ekipa

Eyenga Bokamba w Visino

Share via
Copy link
Powered by Social Snap