Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

PROJEKT BIORYTMY

Kuratorski zamysł wystawy jest kontynuacją badań nad ideą symbiocenu, rozumianego jako afirmacja i szacunek do wszelkiej formy życia. Porusza zagadnienia takie jak : przestrzeń i człowiek w jej kontekście; energia rytmu natury i jej wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu; poczucie przynależności i związek ze środowiskiem. Wysublimowane fragmenty krajobrazu i organiczne motywy na dużych płótnach, jak klisze pamięci zbiorowej współistnieją z obecnością odważnych instalacji,  pełnych śmiałych pytań o to, kim stajemy się we współczesnym świecie. 

Wykorzystując język abstrakcji i metafory, artyści formułują wypowiedź jako zbiór plastycznych esejów o istocie ludzkiej egzystencji, rozpoczynając debatę na temat przyszłości tejże egzystencji w kontekście klimatycznych zmian oraz nadejścia ery transhumanizmu.

Projekt jest efektem długoletniej współpracy Fundacji z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inicjatywa ta obejmuje naukę i badania artystyczne, stawiając sobie za cel komunikację poprzez kulturę.

Jezioro Iseo w północnych Włoszech od lat aspiruje ku temu, by stać się światowym centrum sztuki współczesnej. Obszar Val Camonica (lista dziedzictwa Unesco) oprócz prehistorii sięgającej czasów neolitu i bogactwa przyrody, szczyci się umiejętnością łączenia tradycji z nowoczesnością, stając się terytorium dla współczesnych interwencji artystycznych takich jak chociażby The Floating Piers autorstwa Christo. Instalacje w duchu Land Artu to nie wszystko, co oferuje region. Cenne są tu projekty, które sięgają pierwotnych potrzeb społeczności. Galeria Mirad’Or jest taką właśnie przestrzenią.  Zatopiona w naturalnym krajobrazie, ze swą śmiałą, szklaną architekturą, stanowi inspirujące miejsce ekspozycyjne.

Tomasz Pietrek i Marlena Promna są profesorami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Tworzą uczestnicząc w projektach na całym świecie: Polska, Belgia, Niemcy, Rumunia, Czechy, Japonia, Chiny, USA, Tajwan, Tajlandia. Tomasz Pietrek to grafik, artysta konceptualny oraz interdyscyplinarny. Od lat zgłębia tajniki ludzkiej psychiki. Jest wieloletnim redaktorem artystycznym magazynu Format, który – założony w Polsce ponad 30 lat temu wciąż, jak mówi artysta „jest głosem wolności”. Marlena Promna to malarka, rysowniczka, mistrzyni pracy z bioformą. Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, koordynatorka i kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2023.

Wystawę można zwiedzać w piątki, soboty oraz niedzielę w godzinach wieczornych od 18 – 22.  Tylko w sierpniu Galerię  Mirad’or odwiedziło ponad 1 700 osób. Wśród zwiedzających byli również goście z Los Angeles oraz Australii, dla których przeprowadzono indywidualne oprowadzanie kuratorskie.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap