Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Wilga Badowska

Szkoła Sopocka i rodowód nauczycieli, mają bezpośredni związek z jej predestynacją w duchu kolorystycznym. Wilga Badowska swą artystyczną drogę rozpoczęła od idei kształtowanych w pracowniach  profesorów Włodzimierza Łajminga i Kazimierza Ostrowskiego. Ten pierwszy, ogarnięty obsesją koloru jako wyrazu sublimacji psychicznych struktur – uczył gry materią malarską ale skłaniał się też ku koncepcjom, które nie mieściła kapistyczna tolerancja. Malował wyrafinowane obrazy pełne znaków, kodów i symboli, szczepiąc w młodej artystce zamiłowanie do tajemnicy. Pracownia Kacha Ostrowskiego stała się natomiast dla Wilgi czymś w rodzaju okna na świat. Wyniosła stamtąd ważne, ponadczasowe przesłanie, wciąż istotne w obliczu zmieniającej się rzeczywistości. Wynika z niego, że to wolność i eksperyment są największą wartością sztuki lecz wszelkie nowe koncepcje nie mają być negacją, a raczej rozwinięciem wcześniejszych idei.

Wilga Badowska got her diploma of the Academy of Fine Arts in Gdańsk in 1986 under the supervision of professor Kazimierz Ostrowski. Since then she has been engaged in painting and graphics as well as silk batik technigue. She bas been also experimenting with mixing batik with other techniques. Her painitgs are mainly figurative and decorative but also full of symbols. The painter uses various motives taken from myths and then transers them into ideas presented by a synthetic, almost graphic sign. Wilga Badowska has benn presentig her works at the numerous collective exhibitions in Poland, Japan, Germany, Denmark, Norway and Lithuania as well as over 50 individual exhibitions.

Wystawa Wilgi Badowskiej „BESTIARIUM” Bisztynek, 2016r
Wystawa Wilgi Badowskiej i Marii Wojtiuk, Kartuzy 2014r

Wilga Badowska w oparciu o najlepsze tradycje opracowała własny artystyczny język, który nieustannie rozwija od 1986 roku. Wykorzystuje doświadczenia pracy nad linorytem barwnym. Jej obrazy powstają w technice woskowej na powierzchni jedwabiu i przypominają batik ale są również łączone z technikami takimi jak pastele olejne. Wymagają nie tylko ogromnej wyobraźni i cierpliwości ale niebywałych umiejętności manualnych. Łączą rysunek z silnym oddziaływaniem koloru. Wilga jest więc tak samo świetnym rysownikiem i ilustratorem jak i malarzem. Często i chętnie powraca do wykonywania grafik. W dorobku Wilgi Badowskiej, oprócz ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, znajdziemy prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Artystka prezentowała swą twórczość na wystawach w Bornholm (Dania), Berlin i Hamburg (Niemcy), Elnesvogen (Norwegia) i Tokio (Japonia). Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Ameryce Północnej, Japonii, Włoszech oraz Australii. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej życiu i twórczości poświęcono obszerną monografię w ramach projektu Literacko o artystach”. Wilga Badowska jest też jedną z bohaterek opracowania „Wybory i przemilczenia. Od szkoły sopockiej do nowej szkoły gdańskiej” Wydawnictwa Słowo/Obraz (Gdańsk, 2001). Artystka udzielała telewizyjnych wywiadów, pisały o niej pisma takie jak „Weranda”, czy portale branżowe – Rynek i Sztuka.  Na temat jej twórczości wypowiadali się wybitni krytycy sztuki –  Zofia Watrak i Jerzy Kamrowski.

 

W niniejszej publikacji dzięki uprzejmości artystki, wykorzystano materiały zdjęciowe (fotografie z wydarzeń artystycznych oraz zdjęcia prac), które pochodzą z archiwum autorki i są prezentowane na jej stronie internetowej  wilgabadowska.pl 

Materiał jest objęty prawami autorskimi ©

Share via
Copy link
Powered by Social Snap