Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

BIENNALE ŚWIATOWEJ FOTOGRAFII

W piątek 8 października w Teatrze Polskim, odbyła się uroczysta gala otwarcia 9 edycji Bielskiego Festiwalu Fotograficznego. Były wzruszające przemówienia, koncert z pokazem wybranych prac i uroczysty raut. Podczas ceremonii otwarcia prowadzonej przez Inez Baturo – dyrektor FAF, poznaliśmy wszystkich artystów i odbyło się to w realnej rzeczywistości.

Foto Art Festiwal jest przeglądem światowej fotografii, wydarzeniem które cenimy od lat, od początku jego powstania w roku 2005. Bielsko-Biała, to poniekąd nasze miasto – tu mieszkaliśmy najdłużej. Tutaj mamy wielu przyjaciół i wiążemy z tym miastem wiele ciepłych wspomnień. Z dumą wracamy tu każdej jesieni, aby móc cieszyć się współuczestnictwem w jednym z ważniejszych artystycznych wydarzeń. Ponieważ w październiku Bielsko-Biała zamienia się w światową stolicę fotografii.

Dokument, pejzaż, portret, reportaż oraz eksperyment. Tradycyjna fotografia analogowa i nowoczesne media cyfrowe.

Wszystkie wystawy pokazywane w Polsce po raz pierwszy. Slow Life, Slow Festival  – o ludziach i dla ludzi.

Oprócz wybitnych prac, można też podziwiać świetną organizację, wielką i szczerą pasję, niewiarygodne wręcz zaangażowanie wielu ludzi z przeróżnych instytucji i środowisk, nie tylko artystycznych. Bielskie wydarzenie ma międzynarodowy poziom.

Spotkania z autorami festiwalowych wystaw  lub ich kuratorami to zawsze inspirujące doświadczenie. Większość artystów przybyła do Bielska-Białęj z Europy, Azji i Ameryki. Wielu jest tutaj pierwszy raz. Wszyscy chętnie opowiadają o swojej twórczości i swych inspiracjach, a każdy z nich to absolutnie wyjątkowa osobowość. Rozmawiamy nie tylko o sztuce, ale przede wszystkim o naszym miejscu we współczesnym świecie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotografikami, którzy prezentują prace na wystawach głównych, są: Imre Benko (Węgry), Pavol Breier (Słowacja), Koldo Chamorro (Hiszpania), Christian Coigny (Szwajcaria), Tuck Fautleroy (Stany Zjednoczone), Ugur Gallenkus (Turcja), Arek Gola (Polska), Jan Grarup (Dania), Nick Hannes (Belgia), Tomoya Imamura (Węgry, Japonia, Niemcy), Misha Maslennikov (Rosja), Anders Petersen (Szwecja), Avani Rai (Indie), Walter Schels (Niemcy), Gregg Segal (Stany Zjednoczone), Livio Senigalliesi (Włochy), Wolf Suschitzky (Austria), David Tesinsky (Czechy), Pham Huy Trung (Wietnam) i Artem Tulchynskyi (Ukraina).

Na jednej z dwudziestu wystaw, tej którą zorganizowano w monumentalnych przestrzeniach Starej Fabryki, pokazane zostały prace trzydziestu polskich kobiet fotografików. Prace o wyjątkowym poziomie artystycznym, którym poświęcimy odrębny artykuł.

Podczas Festiwalu  będzie można zobaczyć również wystawy towarzyszące, zarówno indywidualne jak i zbiorowe. Pierwsze i kluczowe dla całego biennale, są jednak dwa dni tuż po otwarciu, to wówczas odbywa się maraton autorski, z możliwością osobistego spotkania z gwiazdami światowej fotografii. Towarzyszą temu wydarzeniu pokazy filmowe, wykłady, prezentacje oraz warsztaty.

W sobotni poranek udaliśmy się zatem czym prędzej po akredytację do biura festiwalu, aby móc następnie wyruszyć w miasto,  uważnie zwiedzać wystawy, spotkać się z artystami i przygotować obszerną relację dla mediów.

Pracując iście „po dziennikarsku” rozmawiamy więc z ludźmi różnorodnych kultur, których łączy subiektywne spojrzenie na świat przez oko obiektywu. Łączy ich również troska o to, co dalej z naszą rzeczywistością.

Wyniki tych rozmów zaprezentujemy wkrótce.

Do zobaczenia w Bielsku-Białej!

20211009_114724
20211009_115744
20211009_114211
20211009_121538

8 październik 2021

Bielsko-Biała

43 łóżko

przebyty dystans 600 km

Z północy na południe. FotoArtFestival w Bielsku-Białej

Share via
Copy link
Powered by Social Snap