X Międzynarodowy Festiwal „Związki pomiędzy kulturą Południa a Północy”
W Muzeum Narodowym Niepołomickiego Zamku Królewskiego, oprócz wystaw stałych prezentowaną są wydarzenia artystyczne z dziedziny sztuki współczesnej. Wiele z nich prezentuje naprawdę światowy poziom. Czwartego września odbyła się uroczysta inauguracja dziesiątego już międzynarodowego festiwalu „Związki pomiędzy kulturą Południa a Północy-Schubert-Chopin-Grieg-wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze”. Festiwal ten od lat organizuje Stowarzyszenie Twórcze POLART. Tym razem w Krakowskim Salonie Sztuki swoje najnowsze prace prezentują: włoska artystka Paola Alborghetti oraz twórca z Niemiec – Eckehard Fuchs.
Wystawę zaprojektowano specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. Dzieła jakie są na niej prezentowane, powstały w przeciągu ostatnich miesięcy. Sskonstruowano je tak, aby mogły zostać złożone niczym puzzle. Prace przebyły długą drogę przez Alpy, aby móc godnie prezentować się w salach Zamku Królewskiego. W Sali Łukowej oraz Saloniku spotkamy więc nie tyle malarstwo, co instalacje przestrzenne. Różne punkty widzenia i ta sama prawda – oto myśl, jaka przyświecała twórcom. Dzieła dzięki swym konstrukcjom opierają się o ściany, wspinają pod górę, rozpościerają pod nogami, układają w pozornie nietypowe formy. Kształty, które są śladami i znakami. Symbolami związanymi z podświadomością, utrwalanymi przez matrycę pamięci kulturowej, sytuacje, wrażenia i skojarzenia.
Artyści tworząc narrację wystawy, tak połączyli odmienne punkty widzenia, obserwacji, czy światła, aby zadać kluczowe pytanie o przestrzeń jako MIEJSCE widza wobec kontekstu. Istotnym elementem prezentowanych dzieł jest również ich elektryzujący i intensywny kolor, traktowany jako synonim witalności ale też element symulacji. Być może będący odniesieniem do świetlistych ekranów smartfonów, naszego głównego narzędzia komunikacji. Przestrogą przed językiem efektownym ale powierzchownym, prostym i pozorowanym, zacierającym granice pomiędzy wyobrażeniem, a faktem. I refleksją nad oddalaniem się od prawdziwego świata zmysłów, materii, pamięci, prawdziwych uczuć i wolności.
Inauguracji towarzyszył wykład, podczas którego omówiono artystyczny rozwój bohaterów wystawy. Opowiedziano również o koncepcji poety i filozofa Kenetha Whita, rozbudowując jego definicję „nomadycznego intelektu” i wskazując na potrzebę świadomego kontaktu człowieka z innym człowiekiem.
Zwiedzający wystawę oraz czytający ten wpis, mogą odsłuchać przygotowanych nagrań nawiązujących do prelekcji, klikając bezpośrednio na ikonkę lub pobierając niżej zamieszczony Kod QR
Galę inauguracyjną uświetnił koncert fortepianowy, który odbył się w Sali Akustycznej. Wykonała go pianistka Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska.
Wszystkich tych, którzy nie odwiedzili jeszcze wystawy serdecznie zapraszamy do Niepołomic. Ekspozycja czeka na gości do 30 września. Warto zwiedzić Muzeum, które posiada w swojej kolekcji wspaniałe niespodzianki. Warto też poznać sam Zamek Królewski, miejsce szczególnej mocy zwane „drugim Wawelem”. To tutaj, w zasięgu działania tajemnej siły czakramu, pracowali i bawili się królowie i książęta z dynastii Piastów, Jagiellonów i elekcyjni władcy Rzeczpospolitej. Królowa Bona zasadziła ogrody włoskie, usytuowane przy południowym skrzydle. Niebywale ciekawa i burzliwa jest też historia Zamku, który przez stulecia przechodził w posiadanie rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich, Lubomirskich aż pod rządy Austrii i Niemiec. Po wojnie popadł w ruinę, aby odrodzić się dzięki pieczołowicie przeprowadzonej renowacji i stać się perłą renesansowej architektury, dowodem niebywałego kunsztu Tomasza Grzymały oraz włoskiego rzeźbiarza Santi Gucciego. Rozłożony na planie czworoboku, z obszernym, arkadowym dziedzińcem oraz krużgankami, służy dziś kulturze i sztuce. I robi to zaiste po królewsku.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili wernisaż wystawy. Na fotorelację z wydarzenia zapraszają autorzy zdjęć: Jan Zych, Andrzej M. Makuch i Marek Misztal v. Blechinger.
Odrębny post ze zdjęciami Jana Zycha możecie Państwo znaleźć klikając na link z cyklu „Artyści w oczach artystów”.
W dniach od 4 do 30 września 2022r w Muzeum Narodowym Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbyła się wystawa malarstwa Paoli Alborghetti i Eckeharda Fuchsa w ramach X Międzynarodowego Festiwalu “Związki pomiędzy kulturą Południa a Północy Schubert-Chopin-Grieg, wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze”
Muzeum Narodowe Zamek Królewski
Ul. Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice