Przejdź do treści

Zasady pobytu.

Przekraczając kamienny próg przy Via Trento e Trieste, wchodzisz do innego świata. Nie zdziw się, że panuje tu półmrok i chłód. Dom zbudowano czterysta lat temu. To bardzo stary dom. Ma swój zapach, ma też bardzo pofałdowaną osobowość. 

Wąskie uliczki zapewniają cień podczas upałów i ciepło podczas zim. Cementowa podłoga korytarza ma szpary i załamania. Tak samo pięknie nierówne są ściany w pokojach i na klatce schodowej. Po prostu zatrzaśnij za sobą drzwi. Aby je znów otworzyć, pociągnij stary skobel do siebie. Nigdy nie wychodź z domu bez klucza.

Uważaj na głowę. Drzwi są niskie. Jesteś we Włoszech, tutejsi mieszkańcy nie należą do rosłych. Korytarz i łazienka (corridoio e bagno) mają najmłodszy design – pochodzi on z lat sześćdziesiątych. Zachowaliśmy go bez zmian. Dlatego wybacz, że w łazience nie ma umywalki, mała vasca, doskonale spełnia swe zadania. Można tu umyć ręce i nogi i można zrobić pranie. Oszczędzaj wodę. Woda dostarczana jest do domu wprost z górskiego źródła i nie zawsze ma odpowiednie ciśnienie. Nie złość się, że może być zimna. Musimy ogrzać ją za pomocą bojlera, który potrzebuje czasu, pobiera przy tym sporo prądu, więc nie zapomnij wyłączać go po użyciu. Soggiorno e cucina, czyli pokój dzienny i kuchnia mają dla ciebie prawdziwą niespodziankę. Popatrz z czułością na kasztanowe drewno sufitów i belki z alpejskiego modrzewia, ścięto je wtedy, gdy po zamarzniętym Bałtyku, niejaki Andrzej Kmicic ścigał się na saniach z Zagłobą. Przyjrzyj się detalom. Już wiesz z czego zrobiliśmy wieszaki, a z czego karnisze? Doceń, że śpisz na nieco dziwnych poduszkach, przykryty poszewką. Jeśli będzie ci chłodno, nakryj się narzutą. Zimą zadbamy dla ciebie o prawdziwą puchową pierzynkę. Pamiętaj, że przebywasz na sporej wysokości i twój organizm musi się zaaklimatyzować – będziesz senny.  

W Casa Antica mieszka tradycja i sztuka. Możesz na co dzień przebywać w otoczeniu dzieł wspaniałych artystów. Wszelkie niedogodności, to niska cena za taką możliwość.  

Prosimy nie wchodź na balkon, do piwnic i na strych. Zapraszamy, abyś skorzystał z pokoju kominkowego i biblioteczki. Prosimy oszczędzaj prąd i wodę. Jeśli potrzebujesz Internet, damy ci hasło do WiFi. Nie złość się na skrzypiące łóżka, czy schody. Zachwyć się nierównościami ścian i podłogi. To dom z kamienia i drewna. Nic tu nie jest stylizowane. Nie przejmuj się tym, że kontakty mają podwójne dziurki, dzięki temu pasują nie tylko do włoskich wtyczek. Nie bój się nietoperzy, latem dzięki nim nie ma tu komarów. Kiedy tylko możesz śpij przy otwartym oknie a poczujesz, co to jest czyste powietrze. Niechaj cię nie przeraża ilość schodów, po powrocie do swojej rzeczywistości będziesz mieć niezłą kondycję. Najbliższa okolica obfituje w trasy górskie o różnym stopniu trudności. W szufladach znajdziesz mapy tych tras, podpowiemy ci co warto zwiedzić, a nawet zaprowadzimy cię w miejsca szczególnie piękne.

Jemy regionalne dania

Po wodę pitną chodzimy do akweduktu

Segregujemy śmieci

Nie palimy w domu (nawet w oknie)

Sprzątamy po sobie zamiatając tradycyjną miotłą schowaną w tradycyjnym schowku

Żyjemy antycznie

Pamiętaj, że wchodząc do tego domu wyrażasz zgodę na publikacje swojego wizerunku. Będziemy robić zdjęcia do naszej kroniki oraz wstawiać posty w mediach społecznościowych. Żywimy się wspólnie. Wiemy gdzie kupować dobrej jakości żywność dlatego składamy się na wspólne zakupy i razem gotujemy. Jesteś we Włoszech więc nie denerwuj się, że nie podamy ci schabowego, pizzy z ananasem, ketchupu i smalcu. Masz ochotę na wycieczki – świetnie – jest na wyposażeniu spory samochód, zawieziemy Cię gdzie zechcesz, tylko zatankuj auto na drogę.

Za gościnę płacisz nam zostawiając datek, który uwzględnia również twoje consumo. W zależności od tego, jakie masz oczekiwania wobec pobytu tutaj, przygotowaliśmy różne pakiety cenowe. Zapoznaj się z nimi i wybierz odpowiedni dla siebie. 

Chcemy, abyś wiedział, że twoje pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne remonty i utrzymanie nieruchomości. Dodatkowo możesz zakupić dzieło sztuki z naszej kolekcji. Zabierzesz ze sobą wspaniałą pamiątkę, wspierając w ten sposób artystę, który dzieło wykonał. Sprawiasz też, że to piękne miejsce będzie być żywe i zadbane.

Uwagi końcowe

Na ulicy będziesz wzbudzać ciekawość. Grzecznie jest pozdrawiać każdego mijanego przechodnia słówkiem Salve, które jest adekwatne do każdej pory dnia.

Pamiętaj drogi gościu – jesteś naszym ambasadorem.

Fundacja Misztal v. Blechinger
Share via
Copy link
Powered by Social Snap