Residence regulations

Regulamin pobytu w “Starym Domu”

WPROWADZENIE

Przekraczając kamienny próg Starego Domu, przy Via Trento e Trieste 4, wchodzisz do  innego świata. Nie zdziw się, że panuje tu półmrok i chłód. Dom zbudowano czterysta lat temu.  To bardzo stary dom. Wąskie uliczki zapewniają cień podczas upałów i ciepło podczas zim.

Dom ma swój zapach. Ma też bardzo pofałdowaną osobowość. Cementowa podłoga korytarza ma szpary i załamania. Tak samo pięknie nierówne są ściany w pokojach i na klatce schodowej.

Po prostu zatrzaśnij za sobą drzwi. Aby je znów otworzyć – pociągnij stary skobel do siebie. Nigdy nie wychodź z domu bez klucza.

Uważaj na głowę. Drzwi są niskie. Jesteś we Włoszech, tutejsi mieszkańcy nie należą do rosłych.

Korytarz i łazienka (corridoio e bagno)  mają najmłodszy design – pochodzi on z lat sześćdziesiątych. Zachowaliśmy go bez zmian. Dlatego wybacz, że w łazience nie ma umywalki, mała vasca, doskonale spełnia swe zadania. Można tu umyć ręce i nogi i można zrobić pranie.

Oszczędzaj wodę. W tym roku region nawiedziła susza. Woda dostarczana jest do domu wprost z górskiego źródła. Nie zawsze ma odpowiednie ciśnienie.

Ręczniki susz na oparciu łóżek, w łazience jest zbyt duża wilgoć.

Nie złość się, że woda może być zimna. Musimy ogrzać ją za pomocą bojlera, urządzenie to wyprodukowano za czasów Johna Fitzgeralda Kennedyego. Bojler potrzebuje czasu, aby nagrzać wodę, pobiera przy tym sporo prądu, więc nie zapomnij wyłączać go po użyciu.

Soggiorno e cucina – czyli pokój dzienny i kuchnia.  Popatrz z czułością na kasztanowe drewno sufitów i belki z alpejskiego modrzewia – ścięto je wtedy, gdy po zamarzniętym Bałtyku, niejaki Andrzej Kmicic ścigał się na saniach z Zagłobą. Przyjrzyj się detalom.  Już wiesz z czego zrobiliśmy wieszaki, a z czego karnisze?

W Casa Antica mieszka tradycja i sztuka. Możesz na co dzień przebywać w otoczeniu dzieł wspaniałych artystów. Wszelkie niedogodności, to niska cena za taką możliwość.  Dlatego doceń, że śpisz na nieco “dziwnych” poduszkach przykryty poszewką – jeśli będzie ci chłodno, nakryj się narzutą. Pamiętaj, że przebywasz na sporej wysokości – twój organizm musi się zaaklimatyzować, będziesz senny.

Prosimy nie wchodź na balkon, do piwnic i na strych.

Zapraszamy, abyś skorzystał z pokoju kominkowego i biblioteczki.

Prosimy – oszczędzaj prąd i wodę, jeśli potrzebujesz Internet, damy Ci  hasło do WiFi.

Nie złość się na skrzypiące łóżka i schody i zachwyć  się nierównościami ścian i podłogi – to dom z kamienia i drewna. Nic tu nie jest stylizowane.

Nie przejmuj się tym, że kontakty mają podwójne dziurki – pasują do włoskich i europejskich wtyczek.

Nie bój się nietoperzy – dzięki nim nie ma tu komarów.

Śpij przy otwartym oknie – poczujesz , co to czyste powietrze.

Niechaj Cię nie przeraża ilość schodów, po powrocie do swojej rzeczywistości będziesz mieć niezłą kondycję.

Najbliższa okolica obfituje w trasy górskie o różnym stopniu trudności. W szufladach znajdziesz mapy tych tras, podpowiemy Ci co warto zwiedzić, a nawet zaprowadzimy Cię w miejsca szczególnie piękne.

PARĘ ZASAD Z ŻYCIA CODZIENNEGO

Jemy regionalne dania,

Po wodę pitną chodzimy do “fontany”,

Segregujemy śmieci,

Nie palimy w domu ( nawet w oknie),

Sprzątamy po sobie ( zamiatamy tradycyjną miotłą schowaną w tradycyjnym schowku)

Żyjemy antycznie

Pamiętaj, że wchodząc do tego domu wyrażasz zgodę na publikacje swojego wizerunku – będziemy robić zdjęcia do naszej kroniki oraz wstawiać posty w mediach społecznościowych.

Żywimy się wspólnie – razem składamy się na zakupy i razem gotujemy,

Jesteś we Włoszech więc nie denerwuj się, że nie podamy ci schabowego, pizzy z ananasem, ketchupu i smalcu.

Masz ochotę na wycieczki – świetnie – jest na wyposażeniu spory samochód, zawieziemy Cię gdzie zechcesz, tylko zatankuj auto na drogę;

Zapłać nam za gościnę zostawiając datek, który uwzględnia Twoje “consumo“. Datek zostanie przeznaczony na kolejne remonty i utrzymanie nieruchomości,

Możesz zakupić dzieło sztuki z naszej kolekcji – zabierasz ze sobą wspaniałą pamiątkę, wspierając w ten sposób artystę, który dzieło wykonał, sprawiasz też, że  to piękne miejsce może być żywe i zadbane 🙂

UWAGI KOŃCOWE

Na ulicy będziesz wzbudzać ciekawość. Grzecznie jest pozdrawiać każdego mijanego przechodnia słówkiem “Salve” które jest adekwatne do każdej pory dnia

Pamiętaj  drogi gościu – jesteś naszym ambasadorem