Przejdź do treści

Fundacja Misztal v. Blechinger

Relacja z inauguracji wystawy „Cliché”

Pełne audytorium, mnóstwo młodych ludzi. W Muzeum Camuno w mieście Breno 28 maja 2022r odbyła się uroczysta inauguracja wystawy wraz z promocją towarzyszącej jej publikacji. W słowie wstępnym katalogu, Radna ds. Kultury Annita De Zio, składa osobiste podziękowania za udział w projekcie twórczym oraz wyraża nadzieję, że nasze artystyczne relacje mogą być kontynuowane w przyszłości, jako pomosty kulturowe i społeczne pomiędzy narodami. Publikacja na stałe zagości w bibliotece Palazzo della Cultura di Breno. Teksty, które znajdują się w niniejszym opracowaniu, mają służyć jako materiał badawczy i dydaktyczny. Wystawa tworzona przez międzynarodowy zespół, w swojej formule integracji oraz łączenia starego ze współczesnym,  ma na celu wzbogacenie dziedzictwa kulturowego. Do udziału zaproszono niemieckiego artystę Eckeharda Fuchsa, natomiast swój wkład w opracowanie publikacji wniósł także wybitny historyk sztuki z Städtische Galerie w Dreźnie – Johannes Schmidt. Jako, że nasza Fundacja również współtworzyła projekt, tak wystawa jaki i towarzyszący jej katalog, zostały objęte patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie.

Inauguracji towarzyszyła konferencja oraz wykłady, które wygłaszali kolejno Dyrektor Muzeum i kurator wystawy – Federico Troletti, docenci – Annalisa Cavarretta, Rocchina Morelli oraz nieco zestresowana  autorka tego wpisu – Zyta Misztal v. Blechinger.

Poniżej zamieszczamy nagranie, które można odsłuchać. Ze względu na fakt, że jest ono w języku włoskim, pod plikiem dźwiękowym znajduje się  tłumaczenie wystąpienia na język polski.

„Bohater  dzisiejszego wydarzenia to artysta totalny. Cenię go za talent, mądrość, odwagę i prawdę. Całe jego życie orbituje wokół sztuki. Wiem to, ponieważ uważnie mu się przyglądam. Widziałam wiele jego obrazów i instalacji, przeprowadziliśmy wiele inspirujących rozmów. Podglądałam go przy pracy. Nie tylko wtedy gdy malował w swojej pracowni ale również wtedy,  gdy zatrzymywał się, aby zapamiętać jakiś ważny szczegół, lub wykonać szkic, czy zdjęcie. Obserwując dokonania artystyczne Eckeharda Fuchsa, możemy odbyć podróż, która pozwoli nam zrozumieć czym może być fenomen transformacji. Jego wczesne prace to fascynacja estetyką rzeźby rzymskiej i gotyckiej, echa włoskiego renesansu i bardzo silnie akcentowany niemiecki ekspresjonizm. Kolejny etap twórczości wykorzystywał  umiejętność uzewnętrzniania stanów podświadomych za pomocą środków plastycznych. Artysta budował całe światy, w których osadzał postacie ludzkie.  Skrajnie udręczone, potępione, uwikłane w absurdalną codzienność. Potem rozpoczęła się seria śmiałych eksperymentów. Eckehard Fuchs upraszczał formy przedmiotowe, wprowadzał czystość kolorów, wzbogacał je gamą nasyconych światłem tonów, które wzajemnie się przenikały. Układał je w rytmy, osiągając intensywnie zmysłowe konstrukcje barwne. Ciągłość obrazu rozwijał w kontrastach uzyskując ich nowy, kalejdoskopowy wymiar. Kolory, których używał stały się wyraźnym wskaźnikiem uczuć, natomiast obraz przestał być płaszczyzną i zaczął multiplikować sam siebie w nowe, złożone i niespotykane kształty. Artysta wciąż eksperymentuje i szuka. Poszukuje znaków, powtarzających się form, które dzięki różnorodnym wpływom kulturowym, są jak wskazówki. Ich pierwotne znaczenia pojawiają w coraz ciekawszych cyklach prac. Taka sztuka nie daje się sprowadzić do jednego projektu, ale żyje w nadrzędnej całości i choć –  jak archetypy – żywi się pamięcią, to ustanawia nowy rodzaj kreacji. Używając struktur wizualnych, potrafi tworzyć „czasoprzestrzenne zdania” i wyrażać idee, wypowiadając je w języku plastycznym. Artysta mówi: jestem świadomością, moja podmiotowość zyskuje wymiar fraktalny i łączy się w jedność z każdą żyjącą istotą, podążam za chwilą i intuicją, uważnie obserwuję świat i tworzę go, bo to on jest moim wyrazem.

Jestem przekonana, że bez pamięci i bez powrotów do jej źródeł, nie byłoby kultury. Nie powstałaby też żadna cenna koncepcja. Tylko na fundamentach tradycji, przepracowując nauki wyrastające z historii, można tworzyć nowatorską i wartościową sztukę. Wystawa, którą dziś otwieramy, jest tego przykładem.”

Włoskie muzeum, niemiecki twórca, międzynarodowy kolektyw artystyczny, polska krytyk sztuki i słowo w jego literackim wymiarze. Do tego dość prowokacyjny tytuł wystawy – niezła zagadka dla odwiedzających muzeum.

Wystawa potrwa do jesieni,  a my już pracujemy nad kolejnym wydarzeniem artystycznym, które tym razem organizujemy na ziemi polskiej. Tymczasem zapraszamy na fotorelację.

Autorzy zdjęć: Marek Misztal v. Blechinger i Eckehard Fuchs

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wystawę uświetnili swą obecnością goście rezydencji artystycznej RUC, prowadzonej przez Giulię Mazzolani – artyści oraz pisarze i dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych oraz Pakistanu. After party miało więc swój ciąg dalszy.

Cliché

sul senso della ripetizione tra grafica e scultura moderna e contemporanea al Museo Camuno – Breno, via Garibaldi 8

Esposizione dal 28 maggio al 2 ottobre 2022

ORARI: Da lunedi a giovedi 9:00-12:00; Venerdi 15:00-18:00; Sabato 9:00-12:00 e 15:00-18:00; Domenica 15:00-18:00; Ingresso gratuito,

Per info e prenotazioni – tel 0364322603-036432343 Uff.turismo@comune.breno.bs.it

<<< Ulteriori informazioni sulla mostra<<<

Relacja z inauguracji wystawy „Cliché”

Share via
Copy link
Powered by Social Snap