Tworzymy dom dla artystów.

Międzynarodowa Rezydencja Artystyczna, będzie mieścić się w obiekcie wybudowanym w roku 1900. Miejsce to ma w pełni zachować swój rustykalny, historyczny charakter wpisując się w kulturalną mapę regionu i opowiadając historię jego właścicieli. Nasze niekomercyjne przedsięwzięcie ma przede wszystkim propagować ideę integracji, dostarczać możliwości dla wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy, służąc kulturze i artystom. Ma być również wspaniałym miejscem dla wypoczynku. 

Po odpowiednim przystosowaniu obiektu organizowane w nim będą pobyty stypendialne oraz rezydencyjne, plenery artystyczne, konferencje, animacje kulturowe, warsztaty, wystawy, koncerty, wernisaże, aukcje sztuki, czy spotkania kolekcjonerskie.Wszelkie nasze działania nakierowane są na cel zbudowania długotrwałych relacji pomiędzy artystami, krytykami, kuratorami, właścicielami galerii, kolekcjonerami, czy wreszcie publicznymi i prywatnymi instytucjami sztuki w Polsce oraz poza jej granicami. Chcemy wspierać rozwój Młodych Talentów organizując turnusy dla najlepszych studentów bądź też absolwentów uczelni artystycznych, przy współpracy z Akademiami Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Mediolanie i Turynie orz zapraszając laureatów najważniejszych konkursów, przy współpracy z ich kapitułami. W obiekcie organizowane będą sympozja, wykłady, konferencję z udziałem uznanych postaci świata kultury. Będziemy również  dbać o dobre relację z mediami, goszcząc współpracowników redakcji pism i portali o sztuce.

WL4 Mleczny Piotr Magdalena Beyer "Idę" "Going" view of the exhibition

Głównym trzonem naszej działalności będą jednak międzynarodowe PROGRAMY REZYDENCYJNE

Podczas rezydentury, artyści będą mieszkać i pracować ze sobą lub obok siebie.  Nasz podstawowy program, obejmujący różne dziedziny: sztuki wizualne, literaturę, muzykę, teatr, dizajn, architekturę, taniec, animację kultury –  zapewnia studio oraz narzędzia pracy, wspólne wyżywienie, a czasem również świadczenia pieniężne na określony czas. Programy różnić się będą czasem pobytu oraz nastawieniem na efekt końcowy, którym może być wytworzenie dzieła z jego ekspozycją, publikacja badań czy działania site-specific.

Rezydencja artystyczna jest wymianą twórczą. W zamian za komfort pracy oraz bodźce, które mogą ją inspirować, autorzy kreują  obraz, rzeźbę instalację site specific i ofiarowują swoje dzieła, dodatkowo współorganizując wystawę lub dzieląc się swoją wiedzą podczas prowadzenia warsztatów. Promując wyjazdy rezydencjonalne, rozróżniać będziemy cztery podstawowe typy programowe. 

Edukacyjno promocyjny polegający na współpracy artystów z kuratorami, krytykami i instytucjami.

Wolności twórczej pozwalający na intensywne działanie artystyczne, z zapewnieniem wszelkich spraw bytowych.

Wspólnotowy umożliwiające współpracę z innymi artystami oraz zbudowanie międzynarodowej sieci kontaktów.

Produkcyjny uwzględniający unikatowe środki i narzędzia.

Wszystkie pobyty, będą mieć na celu nawiązanie dialogu pomiędzy artystami z różnych kultur, co odbywać się będzie dzięki wymianom zagranicznym i międzykontynentalnym. Nasza placówka ma również działać na zasadzie kolonii artystycznych, stawiając na kreatywne kontakty między uczestnikami i organizując wycieczki do zaprzyjaźnionych miejsc, takich jak : RUC, czy Borgo Degli Artisti Bienno. Do atrakcji obiektu należeć będą wizyty w galeriach oraz w pracowniach artystów pracujących w okolicy, a także oprowadzania kuratorskie po muzeach w Mediolanie, Turynie oraz szwajcarskim Lugano.

Obiekt będzie mógł przyjmować jednorazowo kameralną grupę kilkunastu osób, które zamieszkają w pełni wyposażonych pokojach z łazienkami. Pokoje na przyziemiu będą dostosowane dla osób z ograniczoną mobilnością. Integracja przebiegać będzie we wspólnej kuchni z jadalnią w otoczeniu sztuki „galeria przy schodach”. Do dyspozycji gości będzie doskonale wyposażona biblioteka wraz z czytelnią „przestrzeń skupienia” i miejscem pracy dla pisarzy, krytyków, czy dziennikarzy. Na tarasie zorganizujemy miejsce spotkań, mini audytorium oraz chillout room. Pracownia artystyczna,  z wydzielonymi miejscami do pracy i odpoczynku,  wraz z możliwością przeorganizowania przestrzeni w małą scenę (performance, wykłady, odczyty literackie) znajdować się będzie w osobnym pomieszczeniu. Dziedziniec zagospodarowany zostanie na plenerową wystawa rzeźb, ceramiki  i instalacji  artystycznych oraz przygotowany dla Letnich Spektakli, performance, tańca, czy odczytów  literackich. W tym miejscu odbywać się będą debaty, wykłady, koncerty oraz wernisaże. Działać będzie Letnie Kino. Wydzielono miejsce na  poplenerowe wystawy czasowe. Pomyślano o możliwości przykrycia dziedzińca poprzez „dach z materiału”. Dziedziniec będzie otwarty dla ewentualnych zwiedzających, tak aby można było podpatrywać artystów przy pracy. Funkcjonować będzie również wystawa „sztuki wirtualnej” na  wyświetlaczach (rzutniki/ iluminacje)  wykorzystująca elewację główną, wnęki po oknach z tyłu budynku oraz wnęki na froncie w części ogrodu.

Naszym gościom zapewnimy pomoc przy organizacji wystaw, będziemy dbać o odpowiednie działania marketingowe, tworząc projekty  stron www, projektując i redagując powstawanie katalogów kolekcjonerskich. Zadbamy o merytoryczne publikacje, teksty o sztuce na portalach oraz w periodykach. Będziemy również produkować i dystrybuować nagrania i filmy w sieci oraz organizować aukcje internetowe, a także pisać i publikować monografie. W obiekcie będzie prowadzona wirtualna kronika wydarzeń. Nie zapomnimy o kawiarni artystycznej, oraz o wypoczynku, organizując niezapomniane wycieczki po okolicy. W każdej informacji medialnej, publikacji, książce, filmie, podczas wywiadów, w artykułach, katalogach  rozpowszechniać będziemy  nazwiska wszystkich ludzi, oraz loga instytucji, które pomogą nam stworzyć i prowadzić to miejsce.