Casa Antica mieści się w obiekcie wybudowanym około czterysta lat temu. Miejsce to w pełni zachowało swój średniowieczny i rustykalny charakter, wpisując się w kulturalną mapę regionu. Umiejscowione w samym sercu starego miasta, służy kulturze i artystom.
Ze względu na bliskość górskich ścieżek oraz jeziora, jest również wspaniałą przestrzenią dla aktywnego wypoczynku. Warto zapoznać się z historią renowacji obiektu, która trwała ponad cztery lata i wciąż nie została zakończona. Opis wraz fotografiami znajduje się bezpośrednio pod linkiem Casa Antica. W prasie włoskiej opublikowano artykuły dotyczące renowacji oraz aktywności kulturalnej. Artykuł można przeczytać klikając na link Da casa abbandonata a luogo d’arte: la novità a Premana.
Dom może ugościć kameralną grupę do czterech osób. Po przeprowadzeniu kolejnego etapu remontu obiekt będzie bardziej wygodny, nie planujemy jednak zwiększać jego dostępności dla bardziej licznych grup. Dom już dzisiaj funkcjonuje jako Galeria Sztuki, którą w określonych dniach i godzinach, mogą zwiedzać mieszkańcy oraz turyści. Jako, że miejsce ma charakter małego skansenu, prace artystyczne eksponowane są w naturalny sposób, zintegrowany z aranżacją pomieszczeń. Część prac stanowi własność Fundacji i jest ekspozycją stałą. Pozostałe prace wpisują się w aktualnie realizowany program. Podczas pobytu artystów, mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogą osobiście spotkać się z twórcami podczas “Pogawędek przy stole”.
Główną rolą Domu Artystów jest jego dostępność dla twórców tworzących sztuki wizualne (malarze, rysownicy, graficy, fotografowie, rzeźbiarze) jak i artystów konceptualnych, performerów, filmowców, tancerzy, muzyków, aktorów i pisarzy. Zapraszamy również kolekcjonerów, dziennikarzy, kuratorów i krytyków, właścicieli galerii oraz ludzi kultury. Jako, że wciąż jeszcze nie zakończono wszystkich prac renowacyjnych (trwa remont II piętra, niedostępny jest balkon), aż do lata 2023 warunki każdego z planowanych pobytów ustalane są indywidualnie. Naszym gościom już teraz zapewnimy pomoc przy organizacji wystaw i odpowiednie działania marketingowe. Pomagamy tworzyć projekty stron www, projektujemy i redagujemy powstawanie katalogów kolekcjonerskich. Dbamy o merytoryczne publikacje, teksty o sztuce na portalach oraz w periodykach. Produkujemy i dystrybuujemy nagrania i filmy w sieci. Prowadzimy wirtualną kronikę wydarzeń. Nie zapomnimy o wspólnej zabawie podczas gotowania oraz o wypoczynku, organizując niezapomniane wycieczki po okolicy.







Dom artysty – JUTRO
Dzięki nawiązaniu współpracy z władzami miasta oraz pobliskimi gminami, organizowane będą pobyty oraz plenery artystyczne, połączone z wystawami. Nie zapomnimy o animacjach kulturowych, warsztatach, koncertach, wernisażach, aukcjach sztuki, czy spotkaniach kolekcjonerskich. Wszelkie nasze działania nakierowane są na cel zbudowania długotrwałych relacji pomiędzy artystami, krytykami, kuratorami, właścicielami galerii, kolekcjonerami, czy wreszcie publicznymi i prywatnymi instytucjami sztuki. Chcemy wspierać rozwój Młodych Talentów organizując turnusy dla najlepszych studentów bądź też absolwentów uczelni artystycznych, przy współpracy z Akademiami Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Mediolanie i Turynie oraz zapraszając laureatów najważniejszych konkursów, przy współpracy z ich kapitułami. Nasze umowy z zaprzyjaźnionymi podmiotami takimi jak RUC Rural Residency for Contemporary Art, pozwalają na współorganizację sympozjów, wykładów i konferencji z udziałem uznanych postaci świata kultury. Dbamy o dobre relację z mediami, goszcząc współpracowników redakcji pism i portali o sztuce.
Plany na rok 2023
Program zakłada wspólną pracę twórczą w obszarach sztuk wizualnych oraz literatury. Myślą przewodnią jest “Symbiocen”, który to artyści mogą eksplorować i przetwarzać w dowolny sposób.
Zimą gościliśmy naszych przyjaciół i znawców sztuki, architektów i kolekcjonerów. Wiosenne zaproszenie otrzymała tłumaczka oraz poetka Linda Del Sarto. Do Casa Antica przybył Andrzej Borowski, wraz z Konsulatem Generalnym RP oraz Muzeum Camuno w Breno zorganizowana została wystawa tego artysty we Włoszech. Czekamy na wizytę reżysera Giovanniego Pitscheider. W pierwszych dniach maja odwiedziliśmy Gdańsk. Z władzami Filharmonii Bałtyckiej rozmawialiśmy o projekcie wystawy Gertrud Fuchs. Koncert Coro Nives w Polsce jest również na naszej liście zadań. Odwiedziliśmy Annę Mydlarską i złożyliśmy wizytę w Sopockim Art Inkubatorze Goyki 3.
Casa Antica czeka z niecierpliwością na odwiedziny Redakcji Magazynu Artystycznego FORMAT oraz naszych przyjaciół z krakowskiej galerii UFO i wrocławskiej galerii Artrakt. W lipcu pracowaliśmy razem z Tomaszem Pietrek i Marleną Promna. Efektem tej pracy była wystawa “Materia e pensieri”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności. Już od 12 sierpnia realizujemy wspólny, międzynarodowy projekt wystawienniczy nad jeziorem Iseo. Wystawa “Rifrazioni” z patronatem medialnym Magazynu FORMAT odbywa się w Galerii Mirad’or, miejscu gdzie pod kierownictwem artystycznym samego Massimo Minini , wystawiali między innymi Stefano Arienti, czy Daniel Buren.
Jesień znów należeć będzie do Krakowa. Kontynuujemy współpracę z Federico Troletti. Przyglądamy się efektom pracy Katji Noppes. Czekamy na wizytę Massimo Kaufmana. Liczymy na efekty współpracy z Yari Miele oraz Associazione Amici dei Musei di Cantu. Wspieramy rozwój nowego studia. Oddajemy się też całkowicie pracom projektowym oraz fizycznym w pięknym miejscu jakim jest Valcamonica, gdzie wspólnie z Giulią Mazzolani tworzymy Casa Mia – dom dla artystów w ramach Międzynarodowej Rezydencji RUC.

Dom artysty – POJUTRZE
Głównym trzonem naszej działalności będą międzynarodowe programy rezydencyjne. Podczas rezydentury artyści będą mieszkać i pracować ze sobą lub obok siebie.
Nasz podstawowy program, obejmujący różne dziedziny: sztuki wizualne, literaturę, muzykę, teatr, dizajn, architekturę, taniec, animację kultury – zapewniać będzie studio oraz narzędzia pracy, wspólne wyżywienie, a czasem również świadczenia pieniężne na określony czas. Programy różnić się będą czasem pobytu oraz nastawieniem na efekt końcowy, którym może być wytworzenie dzieła z jego ekspozycją, publikacja badań czy działania site-specific. Rezydencja artystyczna jest wymianą twórczą. W zamian za komfort pracy oraz bodźce, które mogą ją inspirować, autorzy kreować będą obraz, rzeźbę instalację site specific i ofiarować swoje dzieła, dodatkowo współorganizując wystawę lub dzieląc się swoją wiedzą podczas prowadzenia warsztatów.
Promując wyjazdy rezydencjonalne, rozróżniać będziemy cztery podstawowe typy programowe :
- Edukacyjno promocyjny polegający na współpracy artystów z kuratorami, krytykami i instytucjami.
- Wolności twórczej pozwalający na intensywne działanie artystyczne, z zapewnieniem wszelkich spraw bytowych.
- Wspólnotowy umożliwiające współpracę z innymi artystami oraz zbudowanie międzynarodowej sieci kontaktów.
- Produkcyjny uwzględniający unikatowe środki i narzędzia.
Wszystkie pobyty, będą mieć na celu nawiązanie dialogu pomiędzy artystami z różnych kultur, co odbywać się będzie dzięki wymianom zagranicznym. Nasze Domy Sztuki będą również działać na zasadzie kolonii artystycznych, stawiając na kreatywne kontakty między uczestnikami i organizując wycieczki do zaprzyjaźnionych miejsc. Do atrakcji należeć będą wizyty w galeriach oraz w pracowniach artystów, a także oprowadzania kuratorskie po muzeach w Mediolanie, Turynie oraz szwajcarskim Lugano.
Docelowo będziemy mogli przyjmować jednorazowo grupę kilku osób. Integracja przebiegać będzie we wspólnej kuchni z jadalnią, w otoczeniu sztuki. Do dyspozycji gości będzie doskonale wyposażona biblioteka wraz z czytelnią „przestrzeń skupienia” i miejscem pracy dla pisarzy, krytyków, czy dziennikarzy. Pracownie artystyczne, z wydzielonymi miejscami do pracy i odpoczynku, wraz z możliwością przeorganizowania przestrzeni w małe sceny (performance, wykłady, odczyty literackie) znajdować się będą w osobnych pomieszczeniach: zasoby miasta (stare warsztaty). Plenerowe wystawy rzeźb, ceramiki i instalacji artystycznych oraz Letnie Kino, spektakle, performance, tańca, czy odczytów literackich odbywać się będą na ulicach miasta. Wydzielone zostanie miejsce na poplenerowe wystawy czasowe. Pracownie będą otwarte dla ewentualnych zwiedzających, tak aby można było podpatrywać artystów przy pracy. Funkcjonować będzie również wystawa „sztuki wirtualnej” (rzutniki/iluminacje) wykorzystująca elewację główną i wnęki budynków.
W każdej informacji medialnej (publikacji, książce, filmie, podczas wywiadów, w artykułach i katalogach) będziemy rozpowszechniać nazwiska osób, oraz loga instytucji, które pomogą nam tworzyć i prowadzić projekt.